Felkészülés a többcsatornás jelenlétre

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: twitter
Megosztás itt: linkedin

A jelenlegi rendkívüli helyzet leszűkítette a többcsatornás kommunikáció lehetőségeit. Igaz, Magyarországon még kevesen csinálják jól. Főleg az online részét, amit most élesben gyakorolhatnak a cégek. De hogyan kell összehangolni a kommunikációs csatornáinkat úgy, hogy abból megszülessen a „Nagyon Sok Vevő” fogalma? Járjunk utána!

A többcsatornás jelenlét nem más, mint egy kapcsolati háló a márka és a vevő között, amely azt a célt szolgálja, hogy bárhol, bármikor létrejöhessen az értékesítés. Békeidőkben a kereskedelem elkényeztetett helyzetben van, hiszen rengeteg ponton el tudja érni a vásárlót: üzletben, mobilon, a Google keresőiben, a közösségi médiában, az internet egyéb területein, szóbeszéd útján, stb.. Azonban, ha ezek a csatornák nincsenek kellőképpen összehangolva, akkor kiugró eredményt sem várhatunk. Precízen összeállított rendszerrel ellenben fantasztikus sikereket érhetünk el.

A márka, mint egy új világsláger

Márkánkat a többcsatornás értékesítési rendszerben könnyedén összehasonlíthatjuk kedvenc előadónkkal. Tegyük fel, hogy kedvencünk kijön egy új dallal. Ha csak a VH1-on megy a szám, akkor van mondjuk 10% esély, hogy találkozunk vele. Ha a VH1 mellett a dal szól a rádióból is, az esély a találkozásra máris 15%-ra ugrott. Ha feltöltik a YouTube-ra, a Spotify-ra, máris 30%-nál vagyunk. Ha ismerőseink megosztják a közösségi médiában, elértük a 40%-ot. Ha pedig érzelmileg kötődünk az előadóhoz, és kötődünk, hisz a kedvencünk, akkor 99% az esélye, hogy találkozunk azzal a bizonyos új dallal, mivel mi magunk keressük azt.

Azonban ez nem minden. Több kutatás, statisztikai felmérés bizonyította, hogy minél több csatornán érünk el egy vevőt, az nem csak hogy nagyobb eséllyel vásárol, hanem többet is fog költeni. Ehhez persze szükség van egy igen csak fontos dologra…

Minden marketingkommunikációban ott kell lennie a vásárlás lehetőségének

Az Adidas például csúcsra járatta a többcsatornás jelenlétet, amelyet valójában a kényszer szült. A német sportszergyártónak mára annyi cipője, egyéb terméke lett, hogy azok egy analóg boltban már nem férnek el, így az üzletekben nem kapható cikkeit online bármikor elérhetjük. A mobil applikációja azonnal jelez, ha az ízlésünknek, korábbi kereséseinknek megfelelő cipő érkezik, amit aztán több színben megnézhetünk, majd lefoglalhatunk, és akár a hozzánk legközelebb eső üzletben át is vehetünk.

Rengeteg információ egy márkáról, azonban ebből csak kevés marad meg a fejekben

A szociálpszichológia rávilágított, hogy a vásárlók a márkához köthető rengeteg információból csak keveset jegyeznek meg. Ezért fontos, hogy a márkáról sok és jó információ kerüljön a fogyasztókhoz, hisz így, ami ezekből megmarad, az is képes lehet rávenni az embereket a vásárlásra.

Az információ azonban nem minden. Ha az egyszeri vásárláshoz nem is, de a többszöri és nagyobb volumenű költéshez szükség van egyfajta kötődésre az adott márka iránt. Ezt a kötődést legtöbbször egy webshop képtelen kialakítani, emiatt is van szükség a többcsatornás kommunikációra.

A kereskedelemben a „Mit?” kérdésre a válasz egyszerű, a „Miért?”-nél azonban színre lép az érzelmi kötődés. Valahova tartozni, a fészekszerű érzés kialakítása. Ezek után nem meglepő, hogy az érzelmeket vizsgáló big-data elemzés így állította sorba a vevőket:

3. Vevő, aki kizárólag a fizikai boltokban vásárol.

2. Vevő, aki többcsatornás környezetben vásárol.

1. Vevő, aki többcsatornás környezetben vásárol, és kötődik a márkához.

257%-kal többet költök, ha szeretlek

Egy luxuscikkeket forgalmazó márgánál megnézték, hogy ez alapján mennyit költenek a különböző típusú vevők.

Azok, akik kizárólag a fizikai térben vásároltak, átlagban 637 dollárt költöttek.

A többcsatornás vásárlók már 1157 dollárt.

A márkához kötődők pedig 1640 dollárt. Ez 257 százalékkal több, mint a fizikai térben vásárlók költése.

Ez a példa azonban nem egy kiragadott extrém eset a világból. Ugyanez a séma figyelhető meg a többi kiskereskedelmi üzletnél is. Rossz hír számukra, hogy náluk áll leggyengébb lábakon az érzelmi kötődés kialakítása. Jó hír ellenben, ha elkezdi kialakítani a vevőiben az érzelmi kötődést, akkor szép nagy szelethez jut a piac tortájából.

Szeretlek, mert…

Nem véletlen, hogy mi már több cégnél óriási sikerrel futtatjuk a „Szeretem a ……….., mert” kampányunkat. Ennek lényege, hogy az emberek röviden leírják, miért is szeretik az adott márkát, fotókat küldenek be arról, ahogy a termékkel szelfiznek, majd ezeket a képeket folyamatosan megosztjuk a különböző csatornákon a többi vevővel, érdeklődővel. Így kötődés alakul ki a beküldő és a márka között, valamint az érdeklődők szintjén erősödik a fészekmelegszerű biztonság, a „Jó ide tartozni!” érzése.

A szerző:

Jagodics Rita

A kereskedelmi marketing szakértője, több mint 600 céggel dolgozott már együtt. Tévés megjelenései mellett rendszeresen publikál a Haszon Magazinban, illetve különböző gazdasági oldalakon.

Keress a blogcikkek között:

Kategória választó:

Jagodics Rita:
MADE IN MARKETING

Magyarország első, kizárólag kereskedelmi cégekre szabott marketing könyvének 3. kiadása most 50%-os extrém kedvezménnyel rendelhető meg!

Kapható a Libri könyvesboltjaiban és webshopjában! Azonban, ha itt rendeled meg, akkor most 3 ajándékot is kapsz a könyv mellé:

Iratkozz fel a hírlevelünkre

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel hírlevelünkre, és soha nem maradsz le a legújabb tartalmainkról!

Ígérjük, hogy nem fogunk spamelni, csak a legérdekesebb újdonságokat küldjük a postaládádba.

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Remélem, hasznosnak találtad a blogcikk tartalmát

Várunk egy konzultációra, ha szeretnéd a Kereskedelmi Marketing Csoport tudását és segítségét igénybe venni.